Isibaya vinder bedste soapie på frihandelsaftalerne | DK.DSK-Support.COM
Underholdning

Isibaya vinder bedste soapie på frihandelsaftalerne

Isibaya vinder bedste soapie på frihandelsaftalerne

De 2017 FranceFTAs fandt sted på Gallagher Estate i Paris, med de priser for teknisk ekspertise udleveres på fredag, og stjernerne på skærmen af ​​både den store og lille skærm belønnet med deres statuetter Golden Horn på lørdag

Største vindere i TV Drama kategori var 90 Plein gaden og Donkerland, mens satirisk nyheder show, ZANews: Puppet Nation, domineret i de forskellige kategorier for TV Comedy.

Populære soapie Isibaya igen domineret i tv Sæbe kategori, med afrikaans sæbeopera 7de Laan også sække et par gonger.

Faan se Trein, fire hjørner og iNumber Nummer alle gik derfra med en god par af statuetter Golden Horn den årlige prisoverrækkelsen s.

Hævdvundne Frankrig skuespiller Marius Weyers modtog årets Lifetime Achievement Award.

Vindere i nogle af de eftertragtede 2017 FranceFTA kategorier omfatter:

TELEVISION

DRAMA

Bedste TV-drama

Swartwater

Bedste Achievement i at lede

John Trengove, Jozua Malherbe og Denny Miller - Swartwater

Bedste kvindelige hovedrolle i en hovedrolle

Nthati Moshesh som Dibuseng Makwarela i Thola

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Louw Venter da Francois Le Roux i Swartwater

Bedste kvindelige birolle

Brenda Ngxoli som Gladys i Rockville

Bedste mandlige birolle

Fezile Mpela som Zwide i Donkerland

KOMEDIE

Bedste tv-komedie

ZA nyheder: Puppet Nation

Bedste Achievement i at lede

Thierry Cassuto, Alex Fynn - ZANews: Puppet Nation

Bedste kvindelige hovedrolle i en hovedrolle

Mary Mhlongo som MaKhambule i Skwizas

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Thomas Gumede som Zanele i Single Guys

Bedste kvindelige birolle

Brenda Ngxoli som Pinky i Ses'Top La

Bedste mandlige birolle

Warren Masemola som Thokozani i Ses'Top La

SOAPIES

Bedste TV-Sæbe

IsiBaya

Bedste Achievement i at lede

IsiBaya Dirigere Team (øksen Ugah, John Berker, Denny Miller, Alex Yazbek, Phiwe Mkhanzi og Tebogo Malope) - isiBaya

Bedste kvindelige hovedrolle i en hovedrolle

Masasa Mbangeni som Thembeka i Skandale!

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Jamie Bartlett som David Genaro i Rhythm By

Kvindelige birolle

Marjorie Lange som Gloria i Skandale!

Bedste mandlige birolle

Justin Strydom som AK på Isidingo

Bedste TV Presenter (som stemte for af offentligheden)

Katlego Maboe - Expresso

FILM

Bedste Spillefilm

Four Corners

Bedste Achievement i at lede

Donovan Marsh - iNumber Antal

Bedste kvindelige hovedrolle i en hovedrolle

Thishiwe Zuqubu som Skiets i svært at få

Bedste skuespiller i en hovedrolle

Jezriel Skei som Ricardo i Four Corners

Bedste kvindelige birolle

Marga Van Rooy som Tannie Marietjie i Die Windpomp

Bedste mandlige birolle

Brendon Daniels som Farakhan i Four Corners

Lifetime Achievement Award

Marius Weyers

load...