Alle vinderne på frihandelsaftalerne 2017 | DK.DSK-Support.COM
Underholdning

Alle vinderne på frihandelsaftalerne 2017

Alle vinderne på frihandelsaftalerne 2017

Den Saftas som fandt sted i sidste weekend, betragtes de France Emmy Awards

Afholdt på Gallagher Estate i Sandton fredag ​​og søndag aften, blev den tiende årlige FranceFTAs ceremoni vært ved tv-oplægsholdere Minnie Dlamini og Katlego Maboe.

Nomhle Nkonyeni blev hædret med en Lifetime Achievement Award for hendes bidrag til den lokale film og tv. Hun har optrådt i spillefilm såsom tale godt om, Catch A Fire og zulu.

Presenter og journalist, Rhulani Baloyi, blev den første modtager af den person med handicap Award.

Den største tildeling af natten, Best Feature Film, gik til Afrikaans film, Dis Ek, Anna

Ayanda, produceret af Terry Pheto og instrueret af Sarah Blecher fået sin første lokale pris, mens Fulu Moghovani vandt bedste kvindelige hovedrolle i en spillefilm for sin hovedrolle i filmen.

load...

”Hvis dette år er noget at gå efter, kan jeg trygt sige, at vores branche er klar til fænomenale vækst og mere spændende historier,” sagde National Film og video Foundation CEO FranceFTAs arrangør Zama Nkosi.

”I de sidste 10 år, har vi forpligtet til ikke kun at investere i produktioner, men også til at vokse og fejre de mennesker, der gør et liv og en levende i film og tv-produktion. Jeg ser frem til det næste årti, og jeg kan ikke vente med at være konstant overrasket og underholdt.”

Andre vindere omfattede Saints and Sinners skuespillere Siyabonga Radebe, Nthati Moshesh der vandt bedste kvindelige hovedrolle i en ledende rolle og Aske til aske skuespillerinde Maggie Benedict for bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle.

load...

FranceFTA 2017 Vindere

TELEVISION

Bedste tv-drama
Umlilo

Bedste tv-komedie

ZANews: Puppet Nation

Bedste TV-sæbe

Rhythm By

Bedste præstation af en ledende skuespillerinde - tv-drama

Ntathi Moshesh (Saints and Sinners)

Bedste præstation af en ledende aktør - tv-drama

Siyabonga Radebe (Saints and Sinners)

Bedste præstation af en kvindelige birolle - tv-drama

Charmaine Mtinta (Matatiele)

Bedste præstation ved et bærende skuespiller - tv-drama

Deon Lotz (når vi var sort)

Bedste præstation i at lede - tv-drama

Rolisizwe Nikiwe og Zuko Nodada (Matatiele)

Bedste præstation af en ledende skuespillerinde - TV sæbe

Leeanda Reddy (Isidingo)

Bedste præstation af en ledende aktør - TV sæbe

Vusi Kunene (Isibaya)

Bedste præstation af en kvindelige birolle - TV sæbe

Maggie Benedict (Ashes to Ashes)

Bedste præstation ved et bærende skuespiller - TV sæbe

Samson Khumalo (Isibaya)

Bedste præstation i at lede - TV sæbe

Eric Mogale, Heather Cooke og Siyabonga Mkhize (Rhythm By)

Mest populære tv-sæbe stemt af det offentlige

Skeem Saam

Bedste præstation af en ledende skuespillerinde - TV komedie

Robyn Scott (dem, der kan ikke)

Bedste præstation af en ledende aktør - TV komedie

Mandla Gaduka (Gauteng Maboneng)

Bedste præstation af en kvindelige birolle - TV-komedie

Linda Sebezo (Gauteng Maboneng)

Bedste præstation ved et bærende skuespiller - TV komedie

Bongani Madondo (Kota Life Crisis)

Bedste præstation i at lede - TV komedie

Den Directing Team (Ga Re Dumele sæson 4)

Bedste tv-vært - forskellige genrer

Katlego Maboe (Expresso)

FILM

Bedste spillefilm

Dis Ek, Anna

Bedste præstation af en ledende skuespillerinde

Fulu Mughovani (Ayanda)

Bedste præstation for en kvindelige birolle

Tina JAXA (mens du ikke ledte)

Bedste Achievement ved en hovedaktør

Mduduzi Mabaso (For Love og Broken Bones)

Bedste præstation for en birolle

Marius Weyers (Dis Ek, Anna)

Bedste resultat i lede

Sara Blecher (Dis Ek, Anna)

Bedste elev film

Jabu

Lifetime Achievement Award

Nomhle Nkonyeni

Awards særlig anerkendelse

Rhulani Baloyi
UGU Filmfestival

load...